Jóga a závislosti
Během života se naučíme mnohému. Naučené opakujeme, což vytváří formou nevědomého rituálu. Jelikož je lidská mysl myslí „feťáka“ je přirozené, že budeme mít tendenci tíhnout k zážitkům nám libým. Libido nepřišlo s Freudem, lidé o něm vědí odedávna. A duchovní směry s ním přímo pracují. Stejně tak i jóga. Některé tradice nám slibují nebe a život plný radostí po smrti když budeme dodržovat to či ono. Jiné nám radí užívat si během tohoto života. Jógová učení nás učí nejen o zákonu karmanu (viz třetí Newtonův zákon kdy každé akci, náleží příslušná reakce), ale i práci s potěšením.
První čemu bychom měli věnovat pozornost je pozorování. Pozorováním našich akcí a jejich reakcí se nám vyjasní rozlišování toho, co nám vytváří příjemné a nepříjemné stavy. Mnozí lidé pak považují bujarý večírek za stav plný spokojenosti a tak by se zdál kvalitativně příjemným, avšak jógový pohled se dívá na lidské počínání komplexněji a tak k večírku připočítejme úklid smetí, zvratků a samo sebou opici, se kterou sdílíme celý následující den. Z tohoto pohledu převažuje pocit nekomfortu.
Takovémuto rozlišování se nazývá vivéka. Jestliže jsme schopni rozlišit mezi tím, co nám dělá dobře a co nám dobře nedělá, stále nejsme na konci cesty. Postupně se zlozvyky transformují ve zvyky nové. Například bujaré oslavy večírků vyměníme za ranní jógovou rozcvičku. Vše by se stálo ideální až do chvíle, kdy se veškerý zájem upne na jógové cvičení. Takové cvičení pak není jógou, ale cvičením ásan – pouhým tělocvikem. Troufnu si říct, že si v tomto kontextu nezaslouží ani přívlastek zdravotní tělocvik! Totéž platí i pro meditační praxi. Přesto je to zastávka na cestě jógy. Opět se probudila touha po opakování libého zážitku. Co se změnilo? Jen kulisy, závislost zůstala. Z pohledu společnosti se jedná o pozitivní změnu, z pohledu jedince je vše při starém. Touha znovuprožívat slast trvá… V takovém případě by bylo vhodné změnit způsob jógové praxe, tak aby byl znovu narušen opakující se bludný kruh závislosti, byť se jeví prospěšným. Jógová praxe tak pro jednoho znamená aktivně cvičit, pro druhého tišit svoji praxi. Jóga je neustálým hledáním rovnovážného stavu. Adept na cestě jógy přílišnou aktivitu reguluje klidem a pasivitu akcí.
Touha opakovat libé zážitky, tedy závislost je způsobena tzv. vásanami. Vásany jsou tendence a sklony mysli, které nás vedou do dalšího činění. Činu se říká karman. A z něho je odvozeno slovo karma (zákon karmanu).
Každá akce vyvolává příslušnou reakci bez ohledu na to, zda se nám jeví jako dobrá, nebo špatná. Výsledkem je utrpení. Utrpení přímé, anebo nepřímé. Vzniklé tím, že nic na světě není stálé a tak i to co nám činí radost a slast odejde. A upřímně, kdo rád prožívá ztrátu stavu blaženosti.
Hari Óm
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára