citáty

"LET IT FLOW!"

"Nechme se nést na vlně jógy..."

"Practice, practice, practice, practice..."
Sri K. Pattabhi Jois

štvrtok 11. apríla 2013

Disciplína a obsedantně kompulzivní porucha



Disciplína a obsedantně kompulzivní porucha


Za praxi jógy se může schovat mnohé. Pokud však budete mít oči doširoka otevřené a uši nastražené, může se stát, že začnou ze skříně vycházet kostlivci.
Opakovaně vykonávaná rutina nám do života vnáší řád, pevný bod ve vesmíru nazývaném Život. "Dejte mi pevný bod a pohnu Zemí" prohlásil kdysi dávno Archimedes. Jakýkoli bod ve vesmíru se pro nás stává velmi důležitým, protože právě jeho prostřednictvím se můžeme orientovat v systematickém chaosu naší existence.

Pro některé praktikující se pak praxe stává samotným středobodem Života. Ulpívání na praxi samotné ale není smyslem cesty jógy, avšak může být její přechodnou fází. Zde se dostáváme do „Údolí vlastních stínů.“ V praxi to vypadá tak, že člověk cvičí, ale skutečné hlubší změny nepřicházejí. A když se přeci jen nějaká ta změna objeví, jde o změnu vnější – například se nám podaří dát nohy za hlavu.

Jóga je mimo jiné i cestou dynamické rovnováhy, kdy se přizpůsobujeme okolním podmínkám. Ulpívání na praxi, respektive nutkání praktikovat je pak zatuhnutím našeho organismu. 46tý verš Pataňdžaliho jógasúter praví „sthira sukham asanam“. To znamená, že tělesná pozice by měla být vybalancováním mezi napětím (sthira) a uvolněním (sukha). Toto pravidlo se však netýká pouze meditační pozice. Je i podobenstvím a návodem jak se chovat v běžném životě.
Podobně se chová i naše tělo. Je to stejné, jako když stojíme na balanční plošině. Povrch se nakloní a my se přizpůsobíme. Když přílišně ztuhneme, čeká nás blízké seznámení s naší přítelkyní gravitací a důvěrný kontakt s matkou Zemí.
Jógín by neměl pracovat (i praktikovat) ani moc, ani málo. Přílišná praxe je totiž stejně škodlivá jako praxe nedostatečná. Když nepracujeme, jako bychom byli mrtví. A když pracujeme příliš, budeme brzy mrtví.
Takové jednání pak není ničím jiným, než obsedantně kompulzivní poruchou. Ta patří k úzkostným poruchám a jde o poruchu chronickou. Pacient má nutkání vykonávat určitý soubor činností, neboli kompulze, které nazýváme rituály.
Tato porucha s sebou velmi často přináší i pocity úzkosti. Úzkost je již z názvu stavem s málo prostorem. A jako taková bývá zdrojem nepohodlí. Cílem jógy je ale transformovat kvalitu dukha (neprostor, nepohodlí) ve kvalitu kvalitu sukha (pohodlí)

Praxe by nás neměla vyčlenit ze života, ale změnit naše postoje a vztah k němu a tak zkvalitnit jeho prožívání. Touha praktikovat a s tím i měnit svůj život vychází z pocitů, že v našem světě věci nefungují tak, jak bychom si to představovali, anebo potřebovali. Jógou se nesnažíme své nedostatky změnit, ale uvědomují si je. To je cesta jógy, to je cesta změny přístupu k našim osobním vztahům. Cesta neznamená aktivně měnit, ale přijmout vše jako dokonalé. Touha po změně je tak pouze palivem, ne naším cílem. To je smyslem transformace a práce s pozorností. Pozornost je pak velmi jemná forma aktivity – napětí. Napětí aktivní pasivity.


Hari Óm

streda 3. apríla 2013

Vivéka



Vivéka


Vivéka je jógový výraz pro rozlišování. A je to právě rozlišování, jež nám pomáhá pochopit, kde končí cvičení jógových technik a kde začíná skutečná sádhana (jógová praxe). Jógové techniky jsou velikou skříní, do které můžeme schovat své strašáky a kostlivce. Skříň vskutku krásná zjevem, dekorovaná orientálními vzory a veliká obsahem. Ale co se skrývá v ní? A k jakému účelu ji využíváme? A potřebujeme vůbec tento kus nábytku?

Lenost a disciplína

Jóga není konkrétní technikou, je to neustále se učící živoucí organismus.
Praxe jógy by měla vést k akceptaci své přirozenosti. Sami sebe nezměníme, to je nemožné. Co však změnit můžeme, je vztah k sobě samým. Takováto změna je často mylně pokládána za změnu osobnosti, či nějakou tu formu osvícení. Jestliže vnímáte rozdíl, pak jste se dotkli vivéky. Jedná se o rozlišování co je skutečné a co iluzorní. Ale pozor! Vivéka není racionalizací, není odůvodňováním. Vivéka je prožitkové povahy. Nemusíte myslet, prostě víte. Mysl Vám potvrdí cokoli, co si usmyslíte. Ale prožitek, to je jiná káva… Je to, jako když jste zamilovaní. Netřeba vysvětlovat, netřeba analyzovat. Jednoduše víte. Je to. Cítíte to!

A právě i k tomu slouží denní praxe. Praxe nás učí v souvislostech. Podívejme se například na takové cvičení ásan (jógových pozicí). Na začátku cvičení bolí, táhne. Vyžaduje úsilí, jako kdy chcete roztlačit auto. Pravidelnost může být zpočátku bojem s leností, ale postupem času se z ní stává zvyk, který tento rituál zjednodušuje. Auto získává kinetickou energii – setrvačnost. A co víc! Většina adeptů si ze zvyku vytvoří návyk. To už jedeme z kopečka a snažíme se nastartovat. A najednou se motor rozběhne. To se pak cvičí snadno, i když se nechce! Vize příjemně strávených chvil přeci stojí za ten počáteční stav nepohodlí! Ale co na to naše tělo? Prožíváme skutečně chvíle lenosti, anebo si chce tělo jen odpočinout? Dáte pak přednost praxi, anebo odpočinku? A co v takovémto případě znamená pojem jógová praxe? Jógová cesta je cestou citlivosti (nenásilí) a tak je výhodné si uvědomit, zda nepácháme násilí na svém těle. Boj se svým tělem je boj se svou přirozeností. Boj je stále boj, i když bojujeme ve jménu Boha, I když bojujeme za mír!

Lenost je přirozená vlastnost jako každá jiná. Může být plynovým pedálem, stejně jako naší brzdou. Může nám komplikovat naši životní jízdu, stejně tak nám ji může zkvalitnit, anebo dokonce zachránit život. Způsob jak se sebou jednáme, mohou vyjádřit následující tři věty:

Jsem líný?
Jsem líný!
Jsem líný.

Jógová praxe má mnoho podob a stejně jak se mění počasí na obloze, mění se i potřeby našeho těla a nás samých. Je třeba se jen ztišit a poslouchat naši vlastní hlubokou moudrost, která prostupuje naší tělesnost.
Sútry, učitel-průvodce a praxe nám pak nabízí mapu a náš vlastní přístup nám dává dovednost číst v této mapě.


Hari Óm